Preskočimo dosadni ustaljeni uvod i krenimo odmah na recenzije proizvoda koje koristim ovih dana kako bi nahranila kožu, omekšala ju, dala dodatnu njegu i zaštitu koja je itekako potrebna zimi...
Melem Baby Atopic emolijentna krema za lice i tijelo (150 ml, 69.90 kn u lokalnim drogerijama i ljekarnama) - opisana kao proizvod za njegu i zaštitu suhe, osjetljive i nadražene kože djece i odraslih. Iako nisam nikad bila korisnik Melemovih proizvoda jer su me sastavi ili mirisi odbijali (osim pokoje teglice balzama za usne ranih 2000-ih), za ovaj proizvod mogu reći da mi je njihov najbolji do sad. Krema je potpuno bez mirisa i boje, dolazi u golemoj tubi s kojom je zapravo lako baratati u kupaoni dok vam ruke skliske od proizvoda. Iako je cijena nešto poviša za drogerijski rang, smatram ju opravdanom s obzirom na kvalitetu sastava i učinka samog proizvoda. U sastavu su omega-6 masne kiseline, ulje noćurka, skvalan, ceramidi, vitamin B3 i pantenol - sjajan koktel zaštitinih, umirujućih i regenerirajućih sastojaka za njegu mnogih tipova kože zimi.
Pomalo ostavlja bijeli trag ako se nanosi u debljem sloju (ja ju koristim kao losion nakon večernjeg tuširanja od glave do pete) ali se brzo upija i osjeća se hranjivi učinak i tijekom sljedećeg dana. Kao rezultat dugotrajnog učinka, parfem mi se duže osjeti jer koža nije suha i ne "popije" ga lako. Na licu ima okulzivni učinak ako se koristi kao zadnji korak njege (ispod ulja sa retinolom npr.) i lice je mekano i nahranjeno sljedeći dan (što je meni bitno jer spavam na boku i peglam lice od jastučnicu).
Sastav na ovom linku - Skincarisma.com uz analizu svih sastojaka.
Alkmene Bio Olive Intensiv Handcreme (75 ml, 23 kn u Mulleru) - prije nekoliko mjeseci uštetala sam nasumično u Muller i slučajno pronašla svoju najdražu kremu za ruke do sad. Ostalo je povijest. Odkad sam ju kupila, stalno ju nosim u torbi a počela sam ju sve češće koristiti dolaskom hladnih dana. Prvo i osnovno, print na tubi mi je itekako drag a sama tuba je izrađena od reciklirane plastike (60%). Maslinovo ulje iz sastava potječe iz kontroliranog biološkog uzgoja (što između ostalog znači da se nisu koristili umjetni pesticidi), u sastavu nisu prisutni silikoni, mineralno ulje, SLS ili parabeni (ako vam je to bitno, mene više brinu npr. umjetna bojila jer nemaju funkcionalnu svrhu u proizvodu. Osim glicerina i alantoina za hidrataciju i regeneraciju kože, dodani su i shea maslac, spomenuto maslinovo ulje i mirisni sastojci poput parfema (umjetnog) i limonena. Doduše, iako ne volim proizvode s mirisom u njezi kože lica, za ruke mi ne smetaju toliko. Miris ovog proizvoda je svjež i čist te itekako ugodan. Ako prođete pokraj njega u Mulleru, toplo preporučujem da ga pošnjofate. Tuba nije preglomazna i stane u svaku torbu, što je itekakav plus jer često putujem a količina od 75 ml će trajati mjesecima većini ljudi.
AQUA (WATER), GLYCERIN, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE, ISOPROPYL PALMITATE, DICAPRYLYL ETHER, ALLANTOIN, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL, PARFUM (FRAGRANCE), SODIUM CETEARYL SULFATE, PHENOXYETHANOL, BENZYL ALCOHOL, LIMONENE, CITRIC ACID, SODIUM HYDROXIDE
Alverde Baby uljni gel ("Alverde Baby Öl-Gel", 50 ml, 19 kn, dm drogerije) - ovog sam "mališana" otkrila krajem listopada i nisam morala previše razbijati glavu o uklapanju u rutinu. Koristim ga za njegu poslije brijanja ili ispod losiona za tijelo (Melem Atopic Baby kreme) za ekstra hladne/suhe dane. U sastavu je hrpica ulja organskog podrijetla (sojino ulje kao baza, suncokretovo, hidrogenizirano biljno i repičino ulje), zatim shea maslac, ekstrakt kamilice, tokoferol (oblik vitamina E, koji ovdje ima ulogu konzervansa), nekoliko mirisnih sastojaka iz eteričnih ulja i trihydroxystearin - sastojak koji djeluje kao okluziv i pojačivač viskoznosti te razine vlage, te pretvara sve skupa u gel.
Za sojino ulje iz sastava (bazu) je označeno da dolazi iz kontroliranog biološkog uzgoja što je sjajan vijest jer takvo ulje djeluje snažno na regeneracijsu stanica, regulira smetnje nastale zadebljanjem kože te je prikladno i za njegu masne i suhe kože. Bogato je (što se itekako osjeti prilikom aplikacije na kožu), no brzo se upija i ne ostavlja teški, ljepljivi i masni trag. Što se tiče mirisa - osjeća se ugodna nota kamilice no unatoč tome ipak ne bih nanosila ovaj proizvod na lice. Sastav je veganski i bez alkohola, za razliku od većine Alverde proizvoda za njegu kože.
Sastav:
Glycine Soja Oil*, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Trihydroxystearin, Hydrogenated Vegetable Oil, Hydrogenated Rapeseed Oil, Butyrospermum Parkii Butter*, Olea Europaea Fruit Oil*, Chamomilla Recutita Flower Extract*, Tocopherol, Parfum**, Citronellol**, Geraniol** * ingredients from certified organic agriculture ** from natural essential oils
* ingredients from certified organic agriculture
** from natural essential oils
Pacifica Coconut Probiotic Water Rehab Cream (29 ml, 34 kn, iHerb.com - dostupna i u 50 ml za 109 kn) - opisana kao izrazito hidratantna dnevna krema bez ulja. Iskreno ne znam zašto bih itko koristio dnevnu kremu bez SPF-a kao zadnji korak njege (osim ako planirate boraviti cijeli dan u zatvorenom) pa sam tom logikom koristila ovu kremu za večernju njegu. Kako mi na licu ima čudan efekt - mat ali opet izrazito hidratantan (kako opis i naznačuje), prenamijenila sam ju za njegu vrata i dekoltea (i ujutro i navečer). To se pokazalo kao dobra odluka jer na vratu i dekolteu ne volim ništa masno ili ljepljivo. Kao i Melem Baby Atopic krema iz ovog posta i ova krema stvara dobru hranjivu podlogu za parfem koji se duže osjeti tijekom dana što nije slučaj sa suhom kožom bez sloja kreme. Miris je blag i ugodan te potječe iz eteričnih ulja (naznačen kao "natural" u sastavu). U kremu nisu prisutni parabeni, mineralno ulje, silikoni i ftalati, a prisutni su sok aloe vera lista, masni alkoholi, biljne amino kiseline, hijaluronska kiselina, kokosova voda, fermentirani sastojci i tokoferoli, između ostalog. Ako ne volite pretjerani sjaj koji ostavljaju slični hidratantni proizvodi i preferirate mat efekt, onda topla preporuka za ovu kremu. Ja više volim sjajni "dewy" izgled (sa ili bez šminke) pa neću ponoviti kupnju za lice, a za vrat i dekolte imam drugih proizvoda koje ću koristiti nakon ovog. P.S. Ako kupite dvije mini kreme od 29 ml, platiti ćete skoro duplo manje nego za full size proizvod a uz to dobiti više proizvoda. Trenutno su obje veličine rasprodane na iHerbu, no na njihovoj stranici postoji opcija "Notify me" pokraj proizvoda ako želite u što kraćem roku saznati kad je proizvod opet dostupan.
Sastav:
Aqua (purified), aloe barbadensis leaf juice, caprylic/capric triglyceride, glyceryl stearate, octyl palmitate, glycerin, stearic acid, cetyl alcohol, stearyl alcohol, dipalmitoyl hydroxyproline (plant amino acid complex), allantoin, hyaluronic acid, lecithin, cocos nucifera (coconut) water, lactococcus ferment lysate, mixed tocopherols (vitamin E), phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, parfum (natural).
Sapunoteka Losion za tijelo Shea i badem (60 kn, 165 ml, dm drogerije, biljne drogerije ili Sapunoteka.com) - ovo je vjerojatno jedan od najhranjivijih losiona iz domene prirodne kozmetike s kojim sam se susrela do sad a uz to miriše kao ukusni zimski kolačić (miris vanilije). Opisana riječima "Hladno prešana ulja badema i karite (shea) maslac idealna su za njegu suhe kože, naročite one isušene vanjskim utjecajima kao što su grijanje, klima, vjetar... " Prednost ovog proizvoda je izdašna količina, dobar omjere cijene i militraže, te održivo pakiranje - aluminijska tuba sa plastičnim čepom koji se može reciklirati i kartonska kutija. Osim toga je i hrvatski proizvod i ima veganski sastav. Ovaj losion za tijelo koristim već godinama, a trenutno mi jedna tubica stoji u zalihi i jedva čekam otvoriti ju. Lako se nanosi, brzo upija, ugodno miriše i ne ostavlja mastan trag. Aluminijska tuba je laka za korištenje i ne klizi iz ruke zahvaljujući papirnatoj naljepnici. Ako želite nešto prirodnijeg sastava, sa toplim zimskim mirisom vanilije, hranjivo a bezmasno - onda je ovaj losion za vas.
Sastav:
Aqua, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Prunus Amygdalus Dulcis (Almond) Oil, Glycerine, Olea Europea (Olive) Oil, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, emulsifier (Potassium Palmitoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol), Vanilla Planifolia (Vanilla) Oil, preservative (Dehydroacetic acid (DHA), Benzyl Alcohol).
Dodatni savjeti kako bolje njegovati kožu u zimskim mjesecima:
- veće količine popijene vode/tekućine vam neće previše pomoći ako je zrak suh - što je slučaj sa većinom zatvorenih prostorija sa centralnim grijanjem. Ako vam smeta suh zrak, postavite posudice ili teglice vode na radijatore što će podići razinu vlage u prostoru. Ili investirajte u ovlaživač zraka.
- budite redoviti sa rutinom njege kože i ne preskačite korake ili proizvode s aktivnim sastojcima. Koža će blistati i neće pokazivati znakove dehidracije ako joj posvetite potrebno vrijeme svako jutro i navečer.
- ako ljeti koristite SPF u svojoj rutini, ne preskačite ga ni zimi. UV zračenje je zaslužno za najviše oštečenja kože koje se počinje primjećivati u zrelijim godinama i prisutno je cijelu godinu, bez obzira na manjak vrućina. Bore, pigmentacijske mrlje, fleke, dehidracija.. uzrok tih pojava može biti UV zračenje pa je zaštita sa SPF proizvodima izuzetno bitna.
- izbjegavajte vruću vodu za umivanje ili tuširanje, posebice tuširanje u vrućoj vodi kroz duži period
Prilažem i video od Dr Dray, dermatologinje jutuberice koju rado pratim (jer žena zna o čemu priča) u kojem je odlično objasnila zašto nastaje suha koža i podijelila hrpu korisnih savjeta za njegu kože zimi (kao što je aplikacija losiona ili kreme za tijelo na vlažnu kožu);