Najbolji Balea proizvodi 2019. godine


"U maloj boci špirit stoji", a ponekad se među najjeftinijim i nimalo luksuznim brendovima iz lokalnih drogerija znaju pronaći pravi skriveni dragulji. Dokaz iz današnjeg posta je Balea - dobro poznata marka dm drogerijskog lanca - koja u svojim "Med" i "Ultra Sensitive" linijama skriva odlične efikasne proizvode bez dodanih mirisa i potencijalno iritirajućih sastojaka za svaki tip kože (posebice za osjetljivu, za koju se reklamira). 2019. godine, koja nam je taman iza leđa, je bila godina detaljnog i ciljanog učenja o sastojcima i proizvodima za mene pa sam tako u posljednjim mjesecima godine krenula u potragu za otkrićima u njihovoj ponudi i otkrila sjajne komade.



Početi ću skromno sa prvim pronalaskom - Balea Beauty Effect Hyaluron Booster (10 ml, 39 kn). Iako se u nazivu nalazi riječ "booster" ovaj proizvod bih ukratko opisala kao serum. I to  "hijaluronski serum" bez ustručavanja s obzirom na postotak hijaluronske kiseline u sastavu (na trećem mjestu, odmah iza vode i glicerina za hidrataciju kože). Bitno je napomenti kako je ovdje riječ o soli hijaluronske kiseline i kako je jedina prisutna u samom sastavu pa se stoga ne može ni usporediti sa nekih kultnim proizvodima poput Hada Labo gelova i krema koje u sebi imaju više vrsta sastojaka iz "hijaluronske familije". Doduše, sol hijaluronske kiseline ima manju molekularnu težinu od čiste hijaluronske kiseline pa stoga prodire dublje u kožu. Oba sastojka u proizvodima najbolje djeluju ako se nanose na vlažnu kožu (npr. prethodno pošpricanu sa tonerom ili vodom u spreju) pa sam zato ovaj proizvod uvijek koristila na taj način i bila jako zadovoljna rezultatima.

Namijenjen je za ublažavanje bora i hidrataciju kože. U sastavu sa vodenom bazom nisu prisutni silikoni, denaturirani alkohol, bojila ili potencijalno iritirajući mirisni sastojci. Po Skincarisma stranici, siguran je za fungalne akne i ima minimalan sastav. Uz humektante (koji zadržavaju vlagu) glicerin i spomenutu sol hijaluronske kiseline prisutan je ekstrakt lista galangana (Alpinia galanga) koji ima antioksidativno djelovanje i visok udio fenola. Kao što sam to napisala na Instagramu u listopadu, zanimljiv odabir jer se inače za antioksidativni učinak češće koriste ekstrakt zelenog čaja ili sladić no ovdje u kombinaciji sa solju hijaluronske kiseline može potaknuti dodatnu proizvodnju same hij. kiseline u tijelu odnosno koži (izvor).

Emolijensi butilen glikol i propilen glikol pomažu u prodiranju aktivnih tvari, poboljšavaju teksturu i uz privlačenje vode logično sprečavaju gubitak vlage u koži. Za dodatni blagi antioksidativni efekt dodan je i vitamin E (tokoferol), a u veganskom sastavu (bez sastojaka životinjskog podrijetla) nema umjetnih mirisa ni komponentni eteričnih ulja. 

Kada se nanosi na vlažnu kožu (nakon čišćenja i toniranja, a prije bilo kojih drugih proizvoda za njegu/hidrataciju) ovaj serum stvara "plumping" efekt (koža izgleda kao da je dobila na volumenu). Ja sam ga koristila na većem dijelu lica, a ne samo oko očiju i usana jer mi je T-zona manje isušena od obraza. Većinom sam koristila dvije pumpice iako bi se sa jednom, ravnomjerno razmazanoj na ciljana područja, mogli dobiti jednako dobri rezultati. Brzo se upija, ne iritira kožu ili sluznicu i ne zahtjeva složenu igru kombiniranja u rutini kao neki sastojci poput derivata vitamina C ili retinola (također kiselina). Prije upijanja ostavlja pomalo ljepljiv osjećaj ali nakon potpunog upijanja nestaje taj osjećaj. Ako koristite kamuflažne kreme ili suhe i visoko pokrivne bazne proizvode (korektore, podloge,...) te osjećate da vam je koža suha i perutava ispod - ovo bi mogao biti dobar dodatak rutini. Ako tražite neki jednostavni, jeftini i lako dostupni dodatni proizvod za njegu kože bez obzira na godišnje doba ili tip kože, onda bih vam ovaj Booster svakako preporučila.

Hoću li ga kupiti opet? Za sad ne, pošto želim isprobati slične proizvode iz drogerija, ali ne bih imala ništa protiv da se u budućnosti vrati u moju rutinu.



Booster odnosno serum me ugodno iznenadio, pa sam počela njuškati među svim dostupnim Balea proizvodima i naletila sam na Med i Men Ultra Sensitive linije. Prvo su mi za oko upale dnevne kreme a onda sam primjetila i proizvode za čišćenje stvarno dobrog sastava.

Balea Men Ultra Sensitive Gesichtspflege (50 ml, 19 kn) mi je teško tipkati jer je nedugo nakon što sam ju otkrila - izbačena iz prodaje. Ne mogu vjerovati da jest jer je ovo iskreno najbolji Balea proizvod koji sam IKAD probala. Prvo sam ga kupila dečku koji je prethodno koristio Balea Aqua Serum no trebalo mu je nešto hidratantnije za zimu pa je odabir pao na ovoj... nazvala bih ju emulziji jer su korejske emulzije najsličnije teksturom ovom proizvodu. Opisana je kao "gel krema" (što je također dobar opis teksture), idealna nakon brijanja, obnavlja barijeru kože i bez masnog traga. Tekstura ovog proizvoda je SAVRŠENA a sama gel-krema brutalno zaglađuje kožu i zdravi sjaj, što je navelo i dečka i mene da se stalno diramo po licu nakon aplikacije. Sjajno se miješa sa "boosterima" i koncentiranim serumima pa ga mješam ujutro i navečer sa The Ordinary Amino Acids + B5 kojeg stalno hvalim na Instagramu.

U sastavu je hrpica emolijentnih sastojaka od kojih mi je najdraži isopropil palmitat, ulje avokada, humektant kaprilni glikol (koji djeluje kao stabilizator i pojačava djelovanje konzervansa), natrijev laktat (sjajan multifunkcionalni proizvod koji ne samo da sprečava razvoj mikroorganizama, već hidratizira kožu i stabilizira emulziju). Slijede glyceryl caprylate (također sjajan multifunkcionalni sastojak koji omekšava kožu), mliječna kiselina - najblaža od svih razvikanih AHA, a sudeći po mjestu u sastavu koncentracija mu je na sigurnih 1% i tokoferol (vitamin E). Dodani su i antioksidativni ekstrakt ružmarina i kardiospermuma.



Balea Med Ultra Sensitive dnevna krema sa zaštitnim faktorom 15 (50 ml. 25 kn) je također još jedan Balein proizvod čija mi je tekstura idealna. Pošto je riječ o kremi za lice, ima teksturu losiona a ne tradicionalnih "težih" krema kakve smo u prošlosti koristili (prije utjecaja korejske kozmetike na zapad). Kao takva, brzo se upija, ne ostavlja masan trag, ostavlja kožu hidratiziranom i odlična je podloga za šminku. Pošto ju koristim naizmjenično sa još jednom drogerijskom kremom sa zaštitnim faktorom svaki dan, ovu biram za jako hladne i suhe dane. Za mojoj mješovitoj koži nije prehidratantna, no svejedno smatram da je SPF 15 prenizak čak i zimi za svakodnevno korištenje što je jedini razlog zašto ju neću opet kupiti (preferiram SPF 30 ili viši). Odličan proizvod i preporučila bih ga većini tipova kože, osim za masnu ili jako masnu kožu.

U veganskom sastavu zaštitu od sunčevog zračenja obavljaju kemijski filteri, a za hidrataciju i njegu kože zaslužni su glicerin, cetilni alkohol, shea maslac, suncokretovo ulje, betain, alantoin (koji djeluje protuupalno što je dobro svojstvo za osjetljivu i/ili reaktivnu kožu), sol hijaluronske kiseline, ubikinon (poznat kao "koenzim Q10") za antioksidativno djelovanje i kaprilni glikol, između ostalog. Stvarno dobra selekcija sastojaka po meni, uz obavezne stabilizatore, emulgatore i konzervanse. Sve u svemu - jako dobar proizvod, no jedina mu je mana prenizak SPF.


Balea Men Ultra Sensitive pjena za umivanje (100 ml, 23 kn) me privukla prvenstveno zbog  blagih tenzida i nedostatka ikakvih mirisa i bojila. Iako nisam ljubitelj pjena (preferiram gelove jer mi pjene završe u korijenu kose SVAKI PUT kad ih koristim i nikad ne mogu procijeniti iz prve koliko proizvoda moram koristiti odjednom), odlučila sam ju kupiti zbog niske cijene i lake dostupnosti (u slučaju da moram nekome hitno preporučiti nešto ili kupiti nešto brzinski prije putovanja).

U opisu proizvoda je naznačeno kako ostavlja kožu mekanom, sprečava iritacije nakon brijanja, sadrži aloe veru i pantenol (ovlaživač i protuupalni sastojak), ne sadrži parfeme, aluminijeve soli ili čestice mikroplastike. Pri vrhu sastava se nalaze sok aloe vere i glicerin, a blagi tenzidi (decil glukozid, sodium lauroyl glutamate - iz glutaminske kiseline (amino kiseline), cocamidopropyl hydroxysultaine i coco-glucoside) umanjuju mogućnost isušivanja kože. Pjena je potpuno bez mirisa i koristim ju navečer u metodi duplog čišćenja kože - poslije uljnih odstranjivača šminke i zbilja ostavlja kožu jako mekanom. Testirala sam pH vrijednost u kontaktu s vodom i ispala je 6.1 - što nije nimalo loše za pjenu od 20ak kuna. Ako vas zanima više uloga pH vrijednosti u proizvoda za njegu kože, škicnite ovaj post.

Hoću li ju kupiti opet? Vjerojatno ne jer sam čitala jako dobre recenzije o gelu za umivanje iz Med linije pa ću radije isprobati njega umjesto kupnje pjene. Ako volite pjene - apsolutna preporuka!


Zadnji proizvod iz ovog posta - Balea Med Ultra Sensitive mlijeko za čišćenje lica (200 ml, 19 kn) je meni ono što današnji klinci na internetu opisuju kao "bae". Kao i ostali spomenuti proizvodi, ne sadrži sintetičke mirise ili komponentne eteričnih ulja, bojila i parabene (znači, koristili su konzervanse na manje zlom glasu). Nanosi se na suhu kožu, umasira i ispire mlakom vodom. Ovaj način korištenja je bio ključan kad sam se odlučila na kupovinu jer sam prethodno shvatila da me jutarnje umivanje gelovima pri čemu koža prvo dolazi u kontakt s vodom (neutralnih pH - 7.0) nerijetko isušuje. Ovo mlijeko za čišćenje ima pH vrijednost 5,4 (ispitano sa dvije vrste testnih papirića) i ostavlja kožu mekanom i niti malo isušenom. Pakiranje mi je nedugo nakon prvog korištenja postalo naporno za koristiti pa sam ga prebacila u praznu očišćenu staklenu bočicu tonera sa pumpicom.

Zanimljivo, u sastavu je visoko na listi frakcionirano kokosovo ulje (kaprilni triglicerid) koje stvara sklisku, "svilenkastu" teksturu što pak omogućuje brzo i lako razmazivanje. Butilni glikol (emolijens), glicerin, pentilen glikol (za stabilizaciju mješavine i hidrataciju kože), stearilni alkohol (emulgator i lubrikant), pantenol i jako mali postotak niacinamida te tokoferola čine dobru kombinaciju. U današnjim drogerijama je skoro nemoguće pronaći povoljno, vegansko i efektivno mlijeko za čišćenje lica bez mirisa, pa ako tražite tako nešto - obavezno isprobajte ovo. Uz izbačenu Men Ultra Sensitive gel-kremu, ovo je moj najdraže Balea otkriće do sad.

Ponovna kupnja? Svakako, dok ne naletim na nešto još povoljnije boljeg sastava, što sumnjam jer trenutno više ne tražim slične proizvode niti me zanimaju. :D

************************

Svi recenzirani proizvodi iz ovog posta pokazuju kako kvalitetna, efikasna i "sigurna" kozmetika ne mora biti skupa ili luksuzna kako bi bila dobra. Današnje drogerije nude jako širok izbor proizvoda za sve ukuse, dubine džepova i specifične potrebe pa nije ni čudo da se dm potrudio u svojoj ogromnoj ponudi uključiti proizvode koji su lišeni suvišnih i potecijalno iritativnih sastojka. Također, ovi proizvodi jasno pokazuju da oznaka "Men" na proizvodima ne znači automatski da ju iz bilo kojeg razloga ne mogu koristiti žene (i obrnuto, u slučaju proizvoda označenih za žene), pa vas s tim potičem da ponekad pogledate ponudu na odjelima za mušku njegu u drogerijama - mogli bi se ugodno iznenaditi!