Europske SPF kreme: kolektivna recenzija (vol. 1)


U ožujku ove godine počela sam intenzivno tragati za europskim zamjenama korejskih proizvoda koje sam do tad vjerno koristila. Razlog tome je bio očit: pandemija i obustava globalnog prometa, zbog čega su cijene ne samo proizvoda već i poštarina drastično skočile. Veliki broj prodavača iz Južne Koreje je čak potpuno obustavio slanje paketa, pa je jedina solucija bila - pronaći najbolje opcije u lokalnim drogerijama koje su srećom još radile. 


Nedavno sam pročitala članak koji objašnjava zašto su europske SPF kreme potencijalno sigurnije/bolje od npr. američkih. Europski proizvođači kozmetike, ukratko, na tržište stavljaju proizvode s boljom UVA zaštitom.  Podsjetimo se - kad smo izloženi sunčevim zrakama, na nas utječu 3 vrste zračenja: UVA, UVB i UVC. Ultraljubičasto zračenje ima ključnu ulogu u sintezi vitamina D (zbog čega vas bake i mame tjerale na sunce kad smo bili mali da "dignemo vražji imunitet") ali nisu nas upozoravali da UV zračenje ima i moguće štetno djelovanje. Dok UVC apsorbira ozon u gornjim slojevima atmosfere, na našu kožu svejedno djeluju UVA i UVB zračenje. UVB zrake ne prodiru duboko u kožu, izazivaju crvenilo, opekline i rak kože što ubrzava njeno starenje. UVA prodire dublje u kožu, izaziva veća oštećenja, starenje i rak kože u kasnijim fazama života. Što se tiče sinteze vitamina D, smatra se da je dovoljno izlagati se Suncu nekoliko puta tjedno po deset minuta, a što se tiče samih SPF proizvoda i filtera - kako biste dobili kompletnu i sigurnu zaštitu, potrebno je birati proizvode koje ističu i UVA i UVB filtriranje. Izvor/više informacija


Nedavno je izašla u javnost i kontroverza o Purito SPF kremama (koju možete pročitati na ovom linku), o kojoj neću puno pisati. Samo ću reći da sam ove godine koristila njihove SPF kreme i to tijekom ljeta kad je razina UV zračenja najviša pa mi je vijest o kontroverzi itekako loše sjela.


Ako ste se poput mene "opekli" u iskustvu s korejskim SPF proizvodima ili tražite nešto lako dostupno, povoljno i vrijedno novaca, ovo je post za vas. U ovoj epizodi ću recenzirali sve europske SPF kreme koje sam isprobala u zadnjih nekoliko godina, a u budućim nastavcima ću vas ažurirati oko novijih proizvoda.


Počnimo prvo s dm drogerijama i njihovom ponudom SPF proizvoda (koje sam kupila ovo ljeto, pa ponuda može varirati tijekom ostatka godine);




Balea MED Ultra Sensitive dnevna krema protiv bora SPF 15: nju sam recenzirala u ovom postu. Da ima nešto viši SPF ova krema bi bila savršena (ovo ćete pročitati više puta u ovom postu, nažalost). Tekstura joj je odlična (posebice kao podloga za šminku), bez mirisa je, pakirana je u neprozirnu tubu što je jedan od najboljih i najjeftinijih načina pakiranja proizvoda s UV filterima (osim airless pumpica i aluminijskih tuba(, dostupna je u svakoj dm poslovnici i jeftina je (25 kn za 50 ml proizvoda). Napomena: iako ima relativno nizak SPF, proizvođač na pakiranju tvrdi da pruža i UVA i UVB zaštitu. 


Balea Q10 zaštitna dnevna krema protiv bora SF 30: ovaj proizvod više ne nalazim niti na hrvatskom niti na njemačkoj dm stranici, pa je vjerojatno riječ o sezonskom (ljetnom) proizvodu. Iako me pakiranje u teglici odbijalo od kupnje, natjerala sam se isprobati ju jer se možda u njoj nalazi odličan proizvod koji bi mogla preliti u praznu airless pumpicu. Kao kod većine Balea krema za lice tekstura joj je odlična - lako se razmazuje, ugodna je pod prstima i brzo se upija. Nažalost, pogoršavala mi je teksturu kože i previše mi je ispunila pore pa sam ju nastavila mazati po vratu, dekolteu i rukama. Na pakiranju je istaknuto da pruža i UVA zaštitu i ne sadrži alkohol. Ako nemate problema s teksturom kože i s porama - nije loša za isprobati no i dalje sam stava da bi se svi SPF proizvodi trebali pakirati u ambalažu koja onemogućuje kontakt proizvoda sa zrakom bez obzira na stabilnost sastojaka. 


Babylove Sensitive krema za sunčanje SPF 50+: nova lošija reformulirana verzija manje lošeg prethodnika (na fotki je prikazano mini pakiranje). Glavni SPF filter u ovoj kremi je oktokrilen koji pokriva širi spektar UV zračenja. Ovo je jedna od rijetkih dječjih krema koja ne koristi mineralne filtere (titanijev i cinkov dioksid) već kemijske, među koje spada i oktokrilen. Dodatak denaturiranog alkohola visoko u sastavu je novost naspram stare formule koja ga nije imala i to se osjetilo. Ova i Sundance MED Ultra Sensitive gel-krema SPF 50+ su najgore SPF kreme dostupne u dm drogerijama koje sam probala jer su identične i djelovanjem i sastavom (uz iznimku peptida karnozina u Sundance gel-kremi): iako se početno lako razmazuju zbog svoje gel teksture, bazde na alkohol, ostavljaju ljepljiv trag i neugodne su na koži. Sundance gel-krema i Babylove krema su i dalje dostupne na njemačkoj dm stranici pa su vjerojatno u redovnoj ponudi. Kako god, savjetujem da preskočite obje. 





Sundance Kids Sensitive Sonnencreme SPF 50 i Sundace Sensitive Sonnenfluid SPF 50 ću recenzirati zajedno jer su i sastavom i perfomansom identični proizvodi (što, uz prethodni primjer, govori da dm vjerojatno izmjenjuje slične ako ne i identične sastave među većinom svojih SPF proizvoda kako bi ostvario veću i bolju prodaju davajući kupcima iluziju izbora...). U slučaju ova dva proizvoda riječ je o kremama koje imaju vodenastu teksturu i lako se razmazuju. Glavna mana ovog proizvoda je vidljivost na goloj koži (ostavlja bijeli trag), no ispod šminke su oba nevidljiva. Uz to, na kraju dana obavezno moram raditi duplu metodu čišćenja kože koja uključuje i ulje i gel/pjenu za umivanje, a ponekad i micelarnu ovisno o količini šminke. Ne masti dodatno moju dovoljno masnu T-zonu, ne ostavlja upadljiv sjaj već se suši u satenski finiš i nisam osjetila zatezanje ili dehidraciju kože tijekom dana. U sastavu nema oktokrilena koji je dokazani fotoalergen ni alkohola, a vodootporni su i pružaju ne samo UVA i UVB već i IR-A zaštitu. Ne bih ih preporučila masnoj koži, ali bi se mogli svidjeti onima sa suhom ili normalnom kožom (preko hidratantnog seruma ili laganije kreme). Da postoji tonirana verzija ovih krema sa željeznim oksidima za zaštitu od vidljivog spektra zračenja, kupila bih opet Kids verziju (jer za razliku od fluida, u njoj dobijete duplo više za skoro jedan euro manje) i pretrpila spomenute mane. 




Dolazimo do užeg izbora najboljih proizvoda za lice i tijelo koje sam koristila ove godine, a to su:


Lavozon Love the Sun and Your Planet Sonnenlotion SPF 30 (40 kn, 200 ml, Muller drogerije) - ova vodenasti losion sadrži kemijske filtere, alkohol i miris, u sastavu nema silikona a formula je certificirano biorazgradiva. Lako se razmazuje na koži, brzo upija, osjećaj je ugodan jer pruža i hidrataciju i zdravi sjaj kože bez ljepljivog osjećaja. Nema miris na tipične SPF kreme i miriše voćno (kao kombinacija lubenica i cvijeća). Pakiranje je izrađeno od reciklirane plastike a formula ne sadrži mikročestice i veganska je. Ovo ljeto sam uspjela potrošiti pola tube na rukama, nogama, vratu i dekolteu a dolaskom jeseni i dugih rukama sam ju prenamijenila kao običan losion za tijelo. S guštom sam ju potrošila i sljedeće godine bih ju svakako opet kupila.


Afrodita Sun Care Sensitive Facial Sunscreen SPF 30 (50 kn, 50 ml, lokalne drogerije i Afrodita Webshop) - jedna od mojih najdražih SPF krema za lice koje sam probala u posljednjih godina. U ovom postu sam ju usporedila s kultnom Cosrx Aloe Soothing Sun Cream i smatram ju i dalje europskim dupe (duplikatom) Cosrx kreme. Miriše puderasto dok Cosrx miriše svježe, malo se bolje razmazuje od Cosrx kreme, hidratizira kožu i ne masti dodatno T-zonu isto kao i Cosrx krema, a glavna razlika bi bila u vrsti UV filtera - kod Afrodite su prisutni kemijski, dok su u Cosrx i mineralni i kemijski. Afroditina krema pruža i UVA i UVB zaštitu, a sastav je veganski. Iako sam ljubitelj obje kreme, nastavit ću kupovati Afroditinu jer je lakše dostupna od Cosrx Aloe Soothing Sun kreme. Afroditino mlijeko za tijelo SPF 30 mi je također jedan od najdražih izbora za zaštitu kože od UV zračenja ljeti. 


Ziaja Sensitive Soothing Day Cream SPF 20 (45 kn, 50 ml, Nama robne kuće i Notino.hr) - jedna od najudobniji, najlaganijih i sastavom najboljih europskih krema koje sam probala te ujedno jedina SPF krema koju sam uspjela uvaliti dečku za svakodnevno korištenje. ヽ(^o^)丿 Ziaja ovaj proizvod opisuje kao "emulziju" - gelastu kremu koja se brzo upija i nevjerojatno lako razmazuje. S ovom kremom nećete osjetiti zatezanje ili perutanje kože jer sjajno hidratizira tijekom dana, a dodatno ne masti T-zonu. Na pakiranju je istaknuto da ne sadrži silikone, mineralno ulje i parfem, pruža UVA i UVB zaštitu i ima veganski sastav. Formuli su dodani ceramidi, hijaluronska kiselina i provitamin B5. Zanimljiv je dodatak sastojka zvanog Antileukine 6 koji ima"anti-age" djelovanje i štiti stanice kože nakon izlaganja UVA/UVB zračenju, a dolazi iz morske alge Laminaria ochroleuca. Da ima mrvicu viši SPF, bila bi savršena no neću previše cjepidlačiti jer Ziaja ima druge kreme s višim faktorima u ponudi koje ionako planiram isprobati uskoro. 




Zadnja krema koju ću u ovoj epizodi recenzirati je Paediprotect Meeres Sonnencreme SPF 50+ (75 ml, 70 kn, Muller drogerije ili dm drogerije u ostatku Europe). Ovu sam kremu koristila lani i zbog hrpe novih SPF krema iz dm-a koje sam kupila, nisam ju stigla kupiti i koristiti ove godine. Ova krema se reklamira za aktivnosti na otvorenom poput boravka uz bazen/na plaži, za vodene sportove ili tijekom igre u pijesku zahvaljujući "anti sand" formulaciji (ukratko, ne ostavlja ljepljiv trag na koži) i vodootpornosti. Ima gušću formulu, no lako se razmazuje i upija u kožu te ne čini kožu dodatno masnom. U sastavu je izostavljen oktokrilen (kojeg sam ranije u postu opisivala kao fotoalergen), životinjski sastojci što čini kremu veganskom i nanočestice a ima ugodan svjež miris (netipičan za SPF kreme). Na licu je bila ugodna ali nije najbolja baza za šminku - za tu svrhu mi je bila čak draža Sundance Kids Sensitive Sonnencreme. 


Nadam se da su vam ove recenzije bile korisne i svakako javite ako imate neke svoje SPF favorite s europskog tržišta. Do sljedeće epizode!